У издању Инжењерске академије Србије публикована је монографија "Циркуларна економија: Студија случаја - фосфогипс" аутора проф. др Милоша Рајковића, др Мирјане Стојановић и Теодоре Рајковић.
Циркуларна економија: студија случаја – фосфогипс представља научну монографију на националном и међународном нивоу која указује да традиционално депоновање фосфогипса, нус - производа при производњи фосфорне киселине, доводи до уништавања на стотине хектара плодног земљишта а има и несагледиве еколошке последице на животну средину, као што је контаминација: земљишта, подземних и површинских вода, ваздуха и др., што све доводи до значајног утицаја на здравље становништва.
Монографија Циркуларна економија: студија случаја – фосфогипс представља сублимат вишедеценијског научног и стручног бављења аутора проблемом депоније фосфогипса и њиховим покушајем да дају инжењерска решења како би превазишли овај технолошки промашај. Аутори се у монографији баве новом употребном вредношћу фосфогипса, анализом економске исплативости примене у цементној и грађевинској индустрији и пољопривреди, у функцији принципа циркуларне економије.
Својa искуствa аутори су сакупили у скуп научних радова – монографију, презентујући проблем фосфогипса на савремен начин, кроз студију случаја, предлажући:
1. Нов технолошки, процес производње са максималним позитивним економским резултатом, који је безбедан за околину, раднике, итд.
2. Пословање са циљем заштите животне средине;
Монографија је обухватила принцип циркуларне економије: „производ–отпад–производ”, као антитезу досадашњем принципу линеарне економије: „узми–искористи–баци”. Аутори су, на тај начин, успели да обједине постулате студије случаја и принципе циркуларне економије и поставе темеље једног новог правца решавања технолошко-еколошких проблема до Zero Emission Concept-а са циљем затварања животног циклуса производа и одрживог управљања отпадом.
Линкови |
Даље » |