Ћирилица  ·  Latinica  ·  English

 ОБУКА ЗА ОРГАНИЗАЦИЈЕ ЦИВИЛНОГ ДРУШТВА ВЕЗАНА ЗА ПРОЦЕС ПРЕГОВАРАЊА ЗА ПРЕГОВАРАЧКО ПОГЛАВЉЕ 11
(
ПОЉОПРИВРЕДА И РУРАЛНИ РАЗВОЈ)

У Палати Србије је 2. јуна 2014. године, у организацији Канцеларије за сарадњу са цивилним друштвом Владе Републике Србије, одржанa обука за организације цивилног друштва (ОЦД) под  називом Увод у процес преговора о приступању Европској унији и улога цивилног друштва - преговарачко поглавље 11 (пољопривреда и рурални развој),  са циљем повезивања и јачања цивилног друштва. Обуци је испред Савеза инжењера и техничара Србије (СИТС) присуствовао Александар Жјак, саветник за (етно) архитектуру и рурални развој у Развојном центру СИТС.

Констатовано је да је Преговарачко поглавље 11 једно од најкомплекснијих поглавља у целим преговорима и да је неопходно, а то не важи само за ово поглавље, да се у процес преговора укључе све релевантне ОЦД. На скупу је предавање одржала и Ружицa Гeлo, бившa чланицa преговарачког тима Хрватске задуженa за поглавља 11, 12, 13 и 28.

Објаснила је који су били највећи изазови и тешкоће у тим преговорима, као и начине на које су их решавали. Најефикаснији начин је био , како је истакла, укључивање цивилног друштва у процесе преговора.

Закључено је да недостају стручњаци у министарствима која учествују у преговорима и по речима Данила Голубовића, државног секретара у Министарству пољопривреде и зуаштите животне средине, велики проблем би био када би макар један стручњак у тиму за преговоре одустао. Кроз међусобне разговоре, сви представници ОЦД су се сложили да морају међусобно да сарађују како би се на најбољи могући начин дали допринос у целом процесу преговора.

Закључак свих представника ОЦД на скупу јесте да је јако слаба информисаност јавности о томе шта се тачно ради и како се ради у процесу преговарања за ово поглавље. Потребно је пољопривреднике, али и све пословне субјекте у области пољопривреде, обавештавати о току процеса преговарања, указивати на проблеме у преговорима и консултовати их по питању решавања тих проблема, што би допринело ставарању ефективног и ефикасног механизам пословања како пољопривредника, тако и свих субјеката у овој области. 




 
 
СИТС • Савез инжењера и техничара Србије • Кнеза Милоша 7, 11000 Београд, Србија • Телефон: 011/3230-067 • емаил:office@sits.rs