Успешно одржана Научна конференција са међународним учешћем
"Вештачка интелигенција - практична примена и изазови"
У организацији Савеза инжењера и техничара Србије и Инжењерске академије Србије, у Београду је 13. децембра 2024. године, одржана Научна конференција са међународним учешћем „Вештачка интелигенција - практична примена и изазови“.
Суорганизатори Конференције били су Факултет техничких наука Универзитета у Новом Саду, Машински факултет Универзитета у Нишу, Технички факултет "Михајло Пупин" Универзитета у Новом Саду и Институт за технологију нуклераних и других минералних сировина, Београд.
Конференција је одржана под покровитељством Министарства науке, технолошког развоја и иновација Републике Србије.
На Конференцији је присуствовало око 100 стручњака из земље и иностранства.
На отварању Конференције, присутнима су се у име организатора, обратили др Игор Марић, председник Савеза инжењера и техничара Србије и емеритус проф. др Илија Ћосић председник Инжењерске академије Србије, који су говорили о значају предметне тематике и разлозима који су довели до организовања једне овакве конференције.
Присутнима се у име Министарства просвете обратио др Саша Стојановић, помоћник министра за дигитализацију у просвети.
Он је у свом обраћању истакао да је Влада Републике Србије препознала значај вештачке интелигенције и да је у том смислу донела Стратегију развоја вештачке интелигенције и усвојила Етичке смернице за развој, примену и употребу поуздане и одговорне вештачке интелигенције. Др Стојановић је навео да смо сви сведоци шта је то што вештачка интелигенција може да нам пружи, али и који су изазови које њена примена носи са собом. Он је навео и да је Министарство просвете Републике Србије такође препознало значај вештачке интелигенције, па су теме које су везане за вештачку интелигенцију укључене у наставне програме за основне и средње школе, као и да постоје предмети и програми који се баве вештачком интелигенцијом и на факултетима. Вештачка интелигенција је постала интердисциплинарна област и у том смислу је неопходна сарадња различитих струка, да би најбољи начин могла да буде примењена и да донесе добро. Др Стојановић је истакао да је држава основала и Институт за вештачку интелигенцију, као и да су покренуте разне иницијативе за опремање институција, да би научници на адекватан начин могли да се баве вештачком интелигенцијом. Наводећи да се нада да ће ова конференција бити веома успешна и да ће донети резултате који ће свима бити од користи, др Стојановић је и званично отворио Конференцију.
Циљ Конференције био је приказ актуелног стања и перспективе даљег развоја вештачке интелигенције у Републици Србији. Тема је од изузетног значаја с обзиром да је реч о бурном развоју технологија које ће неминовно довести до многих промена у друштву. За њих је неопходна благовремена и систематична припрема, како би се што безболније уклопили, и као појединци и као друштво у целини.
У циљу свеобухватнијег сагледавања ове широке области из различитих углова програм Конференције био је подељен на три тематске области:
1. Модели и алгоритми вештачке интелигенције, међународни стандарди и регулаторни оквир за примену вештачке интелигенције у Републици Србији. У оквиру ове тематске области изложене су три теме:
Вештачка интелигенција у паметним срединама (проф. др Саша Милић, Електротехнички институт „Никола Тесла“, Београд)
Вештачка интелигенција и ISO стандарди (др Радослав Раковић, Инжењерска академија Србије, Београд)
Регулаторни оквир за примену ВИ у Републици Србији (Урош Полуга, члан Радне групе за иновацију Стратегије развоја ВИ у Републици Србији до 2030. године)
2. Примена ВИ у различитим областима делатности (производња, логистика, медицина, језички модели – ChatGPT, образовање итд). У оквиру ове тематске обасти изложено је пет тема:
Примена вештачке интелигенције у дијагностици и терапији кардиоваскуларних обољења (проф. др Ненад Филиповић, Факултет инжењерских наука, Универзитет у Крагујевцу)
Људска и вештачка интелигенција у функцији логистике (проф. др Снежана Тадић, Младен Крстић и Милош Вељовић, Саобраћајни факултет, Универзитет у Београду и Милован Ковач Institute for Sceintific Information Clarivate, Jersey, USA)
ChatGPT : Откријте магију (Никола Јелисавац, Microsoft, Seattle, USA)
Intelligent Cyber - Physical Systems for Manufacturing (проф. др Горан Путник, Lus Ferreira, Vijaza Kumar Manupati, Pedro Pinheiro, Leonilde Varela, Catia Alves, ALGORITMI Research Centre/LASI University of Minho, Guimaraes Portugal, School of Technology IPCA Portugal, Indian Institute of Management Mumbai, India)
- Образовање у области примењене вештачке интелигенције засновано на компетенцијама (проф. др Марко Милојковић, проф. др Властимир Николић, проф. др Саша С. Николић, проф. др Станиша Перић Електронски и Машински факултет, Универзитет у Нишу)
3. Спремност људи за примену вештачке интелигенције, изазови у примени и етичка питања. У оквиру ове тематске области презентоване су две теме:
- Колико смо спремни за примену вештачке интелигенције? (проф. др Стеван Станковски, проф. др Гордана Остојић, Факултет техничких наука, Универзитет у Новом Саду)
- Изазови за примену вештачке интелигенције и етичка питања (проф. др Мирјана Ивановић, Природно математички факултет, Универзитет у Новом Саду, др Радослав Раковић, Инжењерска академија Србије, Београд)
Предавачи су били реномирани експерти из земље (Београд, Нови Сад, Ниш, Крагујевац) и иностранства (САД, Португалија). Након изложених тема развила се дискусија у којој су, поред модератора и аутора радова учествовали и учесници конференције.
Закључено је следеће:
Технологије вештачке интелигенције бурно се развијају и неминовно ће бити примењиване све више и више, а посебно неуронске мреже, машинско учење, експертни системи и обрада великих количина података, укључујући говор и слику
- У област вештачке интелигенције интензивно су се укључиле међународне организација као што су Међународна организација за стандардизацију ( ISO ) и Међународна електротехничка комисија ( IEC ) које су у последње две године публиковале низ стандарда повезаних са појмовима и концептима ВИ, системом менаџмента ВИ, оцењивањем ризика, оцењивањем утицаја ВИ на управљање у организацијама и генерално на окружење
Развој вештачке интелигенције у Републици Србији прати се у складу са могућностима. У овом тренутку приводи се крају иновација Стратегије развоја ВИ у Републици Србији за период до 2030. године
Вештачка интелигенција примењује се у низу области (производња, здравство, логистика, језички модели, образовање итд) у различитом обиму, негде непосредније а негде на нивоу сагледавања могућности примене. Јасно је да у овој области предстоје значајне активности које ће допринети широкој примени система вештачке интелигенције у многим областима.
Системи вештачке интелигенције утицаће на промене у професионалном и приватном животу свих нас. Може се рећи да смо спремни да примењујемо вештачку интелигенцију, али да смо само делимично, или уопште нисмо спремни да се суочимо са последицама које ВИ доноси, посебно у сфери друштвених односа, запошљавања, итд.
Изазови у примени вештачке интелигенције односе се пре свега на сегмент безбедности информација и заштиту података о личности, а етичка питања на потенцијалну дискриминацију у одлучивању уграђену кроз критеријуме доношења одлука, ауторска права, утицај на радна места итд.
Поред представника факултета и института Конференцији су присуствовали и запослени у бројним предузећима и приватним фирмама. Општа је оцена да је Конференција актуелношћу тема које су презентоване и квалитетом предавача, значајно допринела да се предметна тематика актуелизује и укаже на могућности њене практиче примене, као и на законске оквире за исту.
Галерија слика
Зборник радова