Ћирилица  ·  Latinica  ·  English

Успешно одржана Научна конференција са међународним учешћем
"Вештачка интелигенција - практична примена и изазови"

У организацији Савеза инжењера и техничара Србије и Инжењерске академије Србије, у Београду је 13. децембра 2024. године, одржана Научна конференција са међународним учешћем „Вештачка интелигенција  - практична примена и изазови“.

Суорганизатори Конференције били су Факултет техничких наука Универзитета у Новом Саду, Машински факултет Универзитета у Нишу, Технички факултет "Михајло Пупин" Универзитета у Новом Саду и Институт за технологију нуклераних и других минералних сировина, Београд.

Конференција је одржана под покровитељством Министарства науке, технолошког развоја и иновација Републике Србије.

На Конференцији је присуствовало око 100 стручњака из земље и иностранства.

На отварању Конференције, присутнима су се у име организатора, обратили др Игор Марић, председник Савеза инжењера и техничара Србије и емеритус проф. др Илија Ћосић председник Инжењерске академије Србије, који су говорили о значају предметне тематике и разлозима који су довели до организовања једне овакве конференције.

Присутнима се у име Министарства просвете обратио др Саша Стојановић, помоћник министра за дигитализацију у просвети.

Он је у свом обраћању истакао да је Влада Републике Србије препознала значај вештачке интелигенције и да је у том смислу донела Стратегију развоја вештачке интелигенције и  усвојила Етичке смернице за развој, примену и употребу поуздане и одговорне вештачке интелигенције. Др Стојановић је навео да смо сви сведоци шта је то што вештачка интелигенција може да нам пружи, али и који су изазови које њена примена носи са собом. Он је навео и да је Министарство просвете Републике Србије такође препознало значај вештачке интелигенције, па су теме које су везане за вештачку интелигенцију укључене у наставне програме за основне и средње школе, као и да постоје предмети и програми који се баве вештачком интелигенцијом и на факултетима. Вештачка интелигенција је постала интердисциплинарна област и у том смислу је неопходна сарадња различитих струка, да би најбољи начин могла да буде примењена и да донесе добро. Др Стојановић је истакао да је држава основала и Институт за вештачку интелигенцију, као и да су покренуте разне иницијативе за опремање институција, да би научници на адекватан начин могли да се баве вештачком интелигенцијом. Наводећи да се нада да ће ова конференција бити веома успешна и да ће донети резултате који ће свима бити од користи, др Стојановић је и званично отворио Конференцију.

Циљ Конференције био је приказ актуелног стања и перспективе даљег развоја вештачке интелигенције у Републици Србији. Тема је од изузетног значаја с обзиром да је реч о бурном развоју технологија које ће неминовно довести до многих промена у друштву. За њих је неопходна благовремена и систематична припрема, како би се што безболније уклопили, и као појединци и као друштво у целини.

У циљу свеобухватнијег сагледавања ове широке области из различитих углова програм Конференције био је подељен на три тематске области:

1. Модели и алгоритми вештачке интелигенције, међународни стандарди и регулаторни оквир за примену вештачке интелигенције у Републици Србији. У оквиру ове тематске области изложене су три теме:

2. Примена ВИ у  различитим областима делатности (производња, логистика, медицина, језички модели – ChatGPT, образовање итд). У оквиру ове тематске обасти изложено је пет тема:

3. Спремност људи за примену вештачке интелигенције, изазови у примени и етичка питања. У оквиру ове тематске области презентоване су две теме:

Предавачи су били реномирани експерти из земље (Београд, Нови Сад, Ниш, Крагујевац) и иностранства (САД, Португалија). Након изложених тема развила се дискусија у којој су, поред модератора и аутора радова учествовали и учесници конференције.

 Закључено је следеће:

Поред представника факултета и института Конференцији су присуствовали и запослени у бројним предузећима и приватним фирмама. Општа је оцена да је Конференција актуелношћу тема које су презентоване и квалитетом предавача, значајно допринела да се предметна тематика актуелизује и укаже на могућности њене практиче примене, као и на законске оквире за исту.
 
 

Галерија слика

Зборник радова 

 

 


 




 
 
СИТС • Савез инжењера и техничара Србије • Кнеза Милоша 7, 11000 Београд, Србија • Телефон: 011/3230-067 • емаил:office@sits.rs